O klubie - PGE Wybrzeże Gdańsk
o klubie
Historia obecnej działalności naszego klubu pisana jest od czerwca 2010 roku, kiedy to po spotkaniu towarzyskim grupy byłych zawodników gdańskich klubów piłki ręcznej Wybrzeża, Spójni, AZS-u i Stoczniowca powstała myśl podjęcia próby reaktywacji piłki ręcznej mężczyzn w Gdańsku. Skrzyknięto grupę 18 byłych zawodników , którzy założyli Stowarzyszenie Handball Club WYBRZEŻE. Rozpoczęła się mozolna praca nad odbudową piłki ręcznej w Gdańsku.
Pracami Zarządu Stowarzyszenia kierował pierwszy wybrany Prezes Ryszard Gauden. Do współpracy przyłączył się trener Marek Mońko i Sławomir Orzechowski jako kierownik nowo budowanego zespołu. Udało im się w ciągu krótkiego czasu zebrać około 20 zawodników z naszego regionu i przygotować zespół do rywalizacji w II lidze. Efekt ich pracy i postawy zawodników – awans bez porażki do I ligi po jednym sezonie. Stało się to też dzięki dużemu zaangażowaniu i pomocy Urzędu Miasta Gdańska i naszym pierwszym sponsorom: Zakładowi Utylizacyjnemu Sp. z o.o. w Gdańsku, Grupie Lotos, firmie EUROSTYL oraz firmie ORLEX.
Klub spotkał się z dużą życzliwością władz AWFiS w Gdańsku Oliwie. Od marca 2011 obiekty AWFiS stały się bazą treningową i miejscem rozgrywania meczów. W celu poprawy efektywności pracy klubu nastąpiły znaczące zmiany w zarządzie. W miejsce ustępujących władz powołano Zbigniewa Trzoskę, Artura Czoskę i Damiana Wleklaka. Wszyscy zgodnie pracowali na dalsze sukcesy i wiedzieli, że należy zjednoczyć wszystkie siły, aby budowany fundament nowego klubu był solidny i trwały, a piłka ręczna w Gdańsku powróciła na należne jej miejsce.
Awans do I ligi postawił przed klubem i Zarządem nowe wyzwania. Konieczne okazało się wzmocnienie składu zespołu . Pozyskano kilku nowych zawodników, którzy uzupełnili trzon zespołu. Szkolenie powierzono duetowi Daniel Waszkiewicz i Damian Wleklak. To dzięki ich mozolnej pracy z bardzo młodym zespołem po 11 latach przerwy piłkarze ręczni Wybrzeża powrócili do Superligi.
Superliga nie okazała się łaskawa dla naszego zespołu. Do utrzymania w najwyższej klasie rozgrywkowej zabrakło bardzo niewiele. Niemal z każdym przeciwnikiem graliśmy jak równy z równym, jednak w końcówkach meczów brakowało doświadczenia i zimnej głowy. Nasz młody zespół ostatecznie po sezonie spędzonym w Superlidze spadł do 1 ligi.
Dzięki uporowi zarządu i sponsorów nie spuszczono głów i od sezonu 2015/2016 Wybrzeże walczyło o powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej.
Ważnym momentem w historii Klubu było utworzenie Ligi Zawodowej. W sezonie 2016/2017 utworzono zamkniętą na 3 lata zawodową PGNiG Superligę Mężczyzn. Wybrzeże Gdańsk otrzymało wówczas zaproszenie do najwyższej klasy rozgrywkowej. W uzasadnieniu podkreślano stabilną sytuację finansową, organizacyjną i marketingową.
Wybrzeże Gdańsk w sezonie 2016/2017 zyskało miano „rewelacji PGNiG Superligi”. Wówczas jako beniaminek wywalczyło bezpośredni awans do Rundy Finałowej Mistrzostw Polski. Sezon później potwierdziło swoją wartość, ponownie zapewniając sobie miejsce w Ćwierćfinale.