Kelian Janikowski w Enerdze Wybrzeżu

16 січ. 2019 |

Kolejna zmiana kadrowa w Enerdze Wybrzeżu Gdańsk. W przerwie zimowej zespół wzmocnił Kelian Janikowski. Młody obrotowy związał się z klubem na 1,5 roku.

Kolejna zmiana kadrowa w Enerdze Wybrzeżu Gdańsk. W przerwie zimowej zespół wzmocnił Kelian Janikowski. Młody obrotowy związał się z klubem na 1,5 roku.

Kelian Janikowski jest zawodnikiem MMTS-u Kwidzyn, a do Energi Wybrzeża Gdańsk dołączył na zasadzie wypożyczenia.  Przez ostatnie pół roku był natomiast wypożyczony do Arki Gdynia. – Dostałem lepszą ofertę z Energi Wybrzeża. Stwierdziłem, że muszę zrobić krok do przodu i dalej się rozwijać. Myślę, że tutaj jak najbardziej mi się to uda. Przede wszystkim chcę dobrze się prezentować i osiągać z Energą Wybrzeże jak najlepsze wyniki – skomentował Janikowski.

Janikowski urodził się w 1996 roku w Tucholi. Pierwsze kroki na parkiecie stawiał w Borowiaku Czersk. Stamtąd przeniósł się do MTS-u Kwidzyn, którego barw bronił od liceum. W międzyczasie klub wypożyczył go do pierwszoligowego MKS-u Grudziądz, a w obecnym sezonie do Arki Gdynia. Młody obrotowy zaliczył także bardzo ważne występy w juniorskiej i młodzieżowej reprezentacji Polski. Uczestniczył w rozgrywanych w Polsce Mistrzostwach Europy U-18, a także w turnieju kwalifikacyjnym do Mistrzostw Świata U-21 w Algierii. Otrzymał także powołanie do kadry B. Stamtąd zna się z trenerem Lijewskim. – Kelian jest bardzo wartościowym zawodnikiem. Miałem okazję z nim współpracować jeszcze gdy był młodzieżowcem, na zgrupowaniu kadry B. Wiem na co stać tego chłopaka i jestem przekonany, że podniesie poziom sportowy naszej drużyny. Każde wzmocnienie jest dla nas na wagę złota – skomentował trener czerwono-biało-niebieskich.

Janikowski o miejsce w pierwszej siódemce Energi Wybrzeża będzie walczył z Pawłem Salaczem i Mateuszem Rutkowskim. – Po półrocznym wypożyczeniu do Gdyni nabrałem dużo pewności siebie. Grałem bardzo dużo. Na pewno nie chcę siedzieć na ławce. Chcę walczyć o swoją pozycję. Chcę grać i być ważnym członkiem zespołu. Mam nadzieję, że pomogę zespołowi jak tylko najlepiej będę potrafił i osiągniemy cel, który sobie założyliśmy – powiedział obrotowy.

Trener Marcin Lijewski tuż przed przerwą zimową zapowiadał, że będzie rozglądał się za nowym obrotowym. Selekcjoner dotrzymał słowa. – Na pewno pomoże w obronie, aczkolwiek bardziej doceniam jego jakość ofensywną. Mamy kilka dni, żeby dopasować Keliana do naszego systemu obronnego, ale na temat tego, jak on będzie funkcjonował u nas w obronie, będę mógł się wypowiedzieć przynajmniej po meczu pucharowym, który rozegramy niebawem – dodał Lijewski.

Janikowski wziął już udział w kilku treningach. Najprawdopodobniej w barwach Energi Wybrzeża zadebiutuje jeszcze w tym tygodniu, w ramach meczu 1/8 PGNiG Pucharu Polski. Gdańscy szczypiorniści udadzą się wówczas na wyjazdowe spotkanie z MKS Wieluń. – Koledzy z zespołu byli zaskoczeni, nie wiedzieli, że dołączę do drużyny. Prawdopodobnie są zadowoleni. Grono piłkarzy ręcznych w Polsce na tym wysokim poziomie jest zawężone i każdy zna każdego. Większość chłopaków znam, zawsze ze sobą rozmawialiśmy, znaliśmy się też z kadry. Nie wydaje mi się, żebym miał problemy z aklimatyzacją – zakończył nowy zawodnik Energi Wybrzeża Gdańsk.

Kelian Janikowski #75

Ur. 10.05.1996 r.

Wzrost: 190 cm

Waga: 108 kg