PGNiG Superliga rozpoczyna Akcję Partnerską z Fundacją DKMS

3 жовт. 2017 |

PGNiG Superliga we współpracy z klubami i Fundacją DKMS ogłaszają październik miesiącem dawców szpiku! Niektórzy od zawsze czuli, że są po to by pomagać innym, a uratowanie czyjegoś życia wbrew pozorom nie jest aż tak trudne. Jednym ze sposobów, aby stać się prawdziwym bohaterem, jest podzielenie się z chorym swoim szpikiem. Ambasadorzy PGNiG Superligi przez cały październik będą do tego zachęcać. Wśród nich znajduje się Jacek Sulej.

PGNiG Superliga we współpracy z klubami i Fundacją DKMS ogłaszają październik miesiącem dawców szpiku! Niektórzy od zawsze czuli, że są po to by pomagać innym, a uratowanie czyjegoś życia wbrew pozorom nie jest aż tak trudne. Jednym ze sposobów, aby stać się prawdziwym bohaterem, jest podzielenie się z chorym swoim szpikiem. Ambasadorzy PGNiG Superligi przez cały październik będą do tego zachęcać. Wśród nich znajduje się Jacek Sulej.

17 zawodników PGNiG Superligi zostało Ambasadorami Akcji Partnerskiej z Fundacją DKMS. Do działań będą zachęcać: Jacek Sulej (Wybrzeże Gdańsk), Filip Fąfara (NMC Górnik Zabrze), Roman Pożarek (Piotrkowianin Piotrków Trybunalski), Tomasz Pietruszko (MKS Zagłębie Lubin), Krzysztof Tylutki (Chrobry Głogów), Antoni Łangowski (Gwardia Opole), Artur Bożek (MKS Kalisz), Krzysztof Lijewski i Mateusz Kus (PGE VIVE Kielce), Michał Daszek (ORLEN Wisła Płock), Marcin Teterycz (Sandra Spa Pogoń Szczecin), Piotr Adamczak (Meble Wójcik Elbląg), Mikołaj Krekora (KPR Legionowo), Robert Kamyszek (Spójnia Gdynia),  Piotr Masłowski (Azoty-Puławy), Michał Chodara (Stal Mielec), Przemysław Rosiak (MMTS Kwidzyn).

 

– Współpraca z Fundacją DKMS to dla Superligi kolejny krok w realizacji naszych założeń komunikacyjnych, które poza promocją dyscypliny, są nastawione na zaangażowanie w działania charytatywne czy noszące pomoc innym – mówi Justyna Woja, rzecznik prasowy PGNiG Superligi – Nasi zawodnicy są charyzmatyczni i pomogą dotrzeć do grupy odbiorców, która może być dzięki naszym działaniom odwiedzi stronę Fundacji DKMS i zarejestruje się jako potencjalny Dawca szpiku.

Znajdź swojego bliźniaka genetycznego

W ciągu 8 lat liczba potencjalnych dawców szpiku, zarejestrowanych w polskich bazach wzrosła z 40 tys. do 1,3 mln osób, z czego 1,2 mln to dawcy Fundacji DKMS. Przy 30 mln potencjalnych dawców na całym świecie, Polacy stanowią silną grupę ponad 4% wszystkich zarejestrowanych. To doskonale ilustruje jak bardzo w ostatnich latach zwiększyła się świadomość i wiedza Polaków na temat dawstwa szpiku i komórek macierzystych. Niestety wciąż pojawiają się pacjenci, dla których przeszczep to jedyna szansa na przeżycie. Ambasadorzy PGNiG Superligi będą edukować jak zostać Dawcą i jakie kroki należy podjąć w tym celu.

Zawodnicy swój udział w akcji przypieczętowali odbiciem dłoni, dołączyła do nich Prezes Fundacji DKMS Ewa Magnucka-Bowkiewicz – Sportowcy to młodzi ludzie z pasją, prowadzą na co dzień walkę, żeby osiągać lepsze rezultaty i dzięki temu są w stanie dać genialny przykład młodym ludziom w Polsce. Pacjent chory na nowotwory krwi także toczy codzienną walkę …o życie, w której niejednokrotnie jedyną szansą na zdrowie jest przeszczep szpiku od niespokrewnionego Dawcy. Prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego Dawcy wynosi 1 :20 000, a w rzadkim genotypie  nawet 1 do kilku milionów. To właśnie sprawia, że poszukiwania bliźniaka genetycznego są takie trudne. Dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych Dawców dołączały nowe osoby i bardzo cieszy nas, że PGNiG Superliga będzie wspierała nas w tej misji. – Podsumowuje współpracę Prezes Fundacji.

Mecz specjalny i stoiska w halach

W październiku, podczas 7. i 8. serii gier, PGNiG Superliga szczególnie zaangażuje się w promocję działań DKMS. Na meczach kibice mogą się zarejestrować, znajdując stanowisko DKMS w halach, a 10 października mecz PGE VIVE Kielce i NMC Górnika Zabrze będzie miał szczególną oprawę związaną z ideą bycia dawcą szpiku. Będzie to Mecz Dawcy Szpiku.

Działania Fundacji DKMS nie ominą także hali AWFiS w Gdańsku. 18 października Wybrzeże Gdańsk we własnej hali podejmie Zagłębie Lubin. Przy okazji tego meczu w holu gdańscy kibice będą mogli zarejestrować się w bazie dawców szpiku.

Challenge PGNiG Superligi

Zapraszamy do udziału w wyzwaniu, do którego zachęcają Ambasadorzy. Formuła jest prosta – Ambasadorzy odbijali swoją dłoń i teraz będą nominować do tego kolejne 3 osoby. Zadaniem jest opublikowanie filmu, zdjęcia z odbijania dłoni i nominacja następnych osób. Wszyscy, którzy podejmą się wyzwania mogą wysyłać odbicie swojej dłoni na adres media@pgnig-superliga.pl. Na zakończenie akcji przygotujemy plakat ze wszystkimi przesłanymi odbiciami.

 

Jak zostać dawcą?

  1. Sprawdź, czy możesz zostać dawcą

Podjęcie świadomej i dobrze przemyślanej decyzji o dołączeniu do bazy potencjalnych Dawców szpiku to już połowa sukcesu, jednak aby to zrobić, należy spełnić pewne kryteria. Dawcą komórek macierzystych z krwi lub szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący powyżej 50 kg.

  1. Zarejestruj się

Proces rejestracji nie jest skomplikowany. Trzeba wejść na www.dkms.pl i wypełnić formularz rejestracyjny. W ciągu 2 dni od wypełnienia zgłoszenia, otrzymasz pakiet rejestracyjny zawierający pałeczki do poboru wymazu z jamy ustnej oraz formularz do wypełnienia. Pałeczki (koniecznie dwie) wraz z poprawnie wypełnioną deklaracją, przesyłasz pocztą na adres fundacji. Koszt rejestracji, przesyłki i przeprowadzenie badania zgodności antygenowej HLA potencjalnych dawców jest w całości pokrywany przez Fundację DKMS.

  1. Twój bliźniak genetyczny potrzebuje pomocy

Według statystyk Fundacji DKMS, w ciągu 10 lat od rejestracji, maksymalnie 5 na 100 zarejestrowanym osób zostaje rzeczywistym Dawcą. Proces poprzedzający oddanie szpiku składa się z trzech etapów. Na początku, zarejestrowana osoba otrzymuje telefon z Fundacji z informacją o bliźniaku genetycznym, który potrzebuje pomocy. Gdy dawca może i wyrazi chęć podzielenia się cząstką siebie, umawiany jest do najbliższej przychodni aby oddać próbki krwi, co umożliwi ostateczne potwierdzenie zgodności genetycznej bliźniaków. Etapem, bezpośrednio poprzedzającym oddanie szpiku są kompleksowe badania, wykluczające wszelkie zagrożenia. Dopełnienie wszelkich formalności, dotyczących badań oraz zwolnienia z pracy lub szkoły, odbywa się we wsparciu Fundacji DKMS.

  1. Czas na pobranie komórek macierzystych

Jeżeli w wyniku przeprowadzonych badań, Dawca kwalifikuje się do pobrania, może być ono wykonane na dwa różne sposoby. W 80% przypadków jest to pobranie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej. Wcześniej Dawca przez 4 dni przyjmuje czynnik wzrostu, aby zwiększyć ilość komórek we krwi. Następnie komórki są pobierane poprzez dojścia dożylne, zakładane na ramionach. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. separator komórek i wraca drugim wejściem do organizmu Dawcy. Całość zabiegu trwa około 4 godziny i nie wymaga hospitalizacji.

Kolejną metodą jest pobrane szpiku kostnego z talerza kości biodrowej. Zabieg trwa jedynie godzinę, odbywa się w znieczuleniu ogólnym, dlatego Dawca podlega hospitalizacji od 2 do 3 dni.

W ciągu 48 godzin od pobrania komórek macierzystych, odbywa się przeszczepienie, czyli transfer komórek od Dawcy do Biorcy, które w ramach tzw. „zadomowienia” przenoszone są przez krew w organizmie i samodzielnie umieszczają się w przestrzeni szpiku kostnego Pacjenta.

Czas rekonwalescencji Dawcy po każdym z opisanych zabiegów trwa przeważnie do 5 dni, a szpik ulega całkowitej regeneracji już po około 2-3 tygodniach

  1. Misja wykonana – podarowałeś szansę na życie!

Każdemu Dawcy, w zależności od liczby pobrań, przysługuje odznaka „Dawcy Przeszczepu” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu”, z którymi wiążą się pewne uprawnienia. Jednak nie to jest w tym wszystkim najważniejsze. Podarowanie szansy na życie jest dobrem samym w sobie, a osoby, które miały okazję przeżyć to na „własnej skórze” mówią o poczuciu ogromnej radości, satysfakcji lub nawet spełnienia. Warto więc poświęcić te kilka minut na rejestrację, bo może na lepsze zmienić życie więcej niż jednej osoby. A przecież nie było tak trudno, prawda?