W marcu szczególną uwagę poświęcamy kobietom i profilaktyce raka piersi. Drogie Panie! Fundacja Rak’n’Roll przygotowała dla Was z tej okazji kilka praktycznych wskazówek.
O co chodzi w sprawdzaniu piersi?
Przede wszystkim, żeby dobrze je poznać! Ich kształt, strukturę, kolor skóry. Dzięki temu, jeśli pojawią się jakiekolwiek zmiany będziesz mogła zareagować i zgłosić się do lekarza. Systematycznie, raz w miesiącu oglądaj je i dotykaj. Niech to będzie Twój dobry nawyk.
Jak się do tego zabrać?
Sprawdzanie zaplanuj tak, by odbywało się zawsze w tej samej fazie cyklu miesiączkowego, tj. między 7 a 10 jego dniem (w przypadku kobiet niemiesiączkujących raz w miesiącu np. zawsze w pierwszy poniedziałek).
- Stań przed lustrem, unieś ręce do góry i sprawdź, czy nie widzisz zmian w kształcie piersi i kolorze skóry. Powtórz, opierając dłonie na biodrach.
- Sprawdź czy z brodawek nie wydziela się płyn
- Połóż lewą rękę z tyłu głowy
- Trzema środkowymi palcami prawej dłoni lekko uciskaj lewą pierś, zataczając małe kółeczka wzdłuż i wszerz piersi.
- Powtórz, lewą dłonią na prawej piersi.
- Zwracaj uwagę na:
- grudki, stwardnienia i guzki, wgłębienia
- zmiany w kolorze skóry, zmarszczenia, wciągnięcia
- zmiany w położeniu i kształcie brodawki
Raz w roku zbadaj piersi u specjalisty
USG! Zalecane jest u kobiet poniżej 40 r.ż. lub gdy budowa sutków jest gruczołowa. USG skutecznie wykrywa zmiany w piersi. Metoda jest nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna (można ją stosować również u kobiet w ciąży i karmiących).
Mammografia! Najlepszym sposobem wykrywania raka piersi we wczesnym stadium rozwoju jest mammografia. Pozwala ona wcześnie wykrywać 90-95% zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju każdy nowotwór może być całkowicie uleczalny. Zalecana jest kobietom po 40 r.ż. lub w przypadku piersi, w budowie których przeważa tkanka tłuszczowa a mniej jest tkanki gruczołowej.