Piłka ręczna a sponsoring zakładów bukmacherskich

5 sty 2021 |

Znowelizowana ustawa hazardowa z 2017 r. dała legalnym bukmacherom o wiele większe niż wcześniej możliwości marketingowe i sponsoringowe. Korzystają na tym również drużyny piłki ręcznej.

Znowelizowana ustawa hazardowa z 2017 r. dała legalnym bukmacherom o wiele większe niż wcześniej możliwości marketingowe i sponsoringowe. Korzystają na tym również drużyny piłki ręcznej.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą hazardową, od 1 kwietnia 2017 r. w Polsce mogą legalnie działać jedynie firmy bukmacherskie, które otrzymają licencję wydawaną przez ministerstwo finansów. Aby otrzymać taką licencję, firma musi m.in. posiadać siedzibę na terenie Polski, prowadzić po polsku stronę internetową i weryfikować wiek oraz tożsamość graczy, tak aby z jej usług korzystały jedynie osoby pełnoletnie.

W zamian firmy bukmacherskie uzyskały większe możliwości marketingowe. Mogą one m.in. reklamować się na strojach zawodników, w halach sportowych, na stadionach oraz podczas transmisji telewizyjnych czy internetowych meczów, rozgrywek oraz imprez sportowych z udziałem zawodników/drużyn, które sponsorują.

Legalni bukmacherzy chętnie korzystają z tej możliwości. Sponsoring jest dla nich szansą na budowanie swojego pozytywnego wizerunku, promowanie marki oraz przyciąganie nowych klientów. Oczywiście zyskują na tym również kluby i zawodnicy – wsparcie finansowe od bukmacherów pozwala na stabilne funkcjonowanie, inwestowanie w infrastrukturę czy szkolenie młodzieży.

Bukmacherzy zerkają w stronę piłki ręcznej

Na świecie sponsoring piłki ręcznej przez legalnych bukmacherów jest powszechnym zjawiskiem. Można tu podać przykład mistrzostw świata w piłce ręcznej w 2019 r. – oficjalnym sponsorem imprezy rozgrywanej w Danii i Niemczech była firma bukmacherska Unibet. Podczas spotkań mundialu promowano m.in. logo tego bukmachera.

W Polsce legalni bukmacherzy coraz chętniej zerkają w stronę szczypiorniaka, chętnie transmitują ją również stacje telewizyjne. Na razie jedyną umowę sponsorską z firmą bukmacherską swego czasu posiadała drużyna Łomży Vive Kielce, ale nie jest wykluczone, że wkrótce pojawią się kolejne tego typu współprace. Być może któryś z legalnych bukmacherów podpisze umowę sponsorską również z Wybrzeżem Gdańsk, mającym na swoim koncie liczne sukcesy nie tylko na polskim, ale i międzynarodowym podwórku (dziesięć tytułów Mistrza Polski i dwukrotny udział w finale Pucharu Europy – drugie miejsce w latach 1986 i 1987). Kibice będą mogli wówczas liczyć na dodatkowe, ciekawe bonusy w zakładach bukmacherskich.

Bukmacher sponsorem szczypiorniaka? Pomóc mogą kibice!

Co ważne, wyznacznikiem dla bukmacherów dotyczącym popularności danego sportu jest  m.in. liczba obstawianych zakładów. Mówiąc wprost – im więcej graczy typuje np. wyniki piłki ręcznej, tym bardziej firmy bukmacherskie mogą być zainteresowane wejściem sponsoringowym w całą dyscyplinę.

Szeroką ofertę zakładów na piłkę ręczną – w tym oczywiście mecze ligowe Wybrzeża – ma w ofercie m.in. firma bukmacherska Betfan. Jej klienci mają ponadto do dyspozycji wiele różnych promocji, takich jak bonus na zakłady bez ryzyka o łącznej wartości 600 zł. W ofercie jest też gra bez podatku oraz opcję cashout, czyli możliwość zamknięcia kuponu przed zakończeniem wszystkich znajdujących się na nim zdarzeń. Dzięki nim typowanie wyników spotkań Wybrzeża może dostarczyć dużo uciechy.

Wszystkie wymienione firmy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów na organizowanie zakładów bukmacherskich. Zawieranie zakładów na stronach internetowych firm, które nie posiadają stosownej licencji Ministerstwa Finansów jest zabronione i grozi konsekwencjami prawnymi. Zakłady bukmacherskie związane są z ryzykiem uzależnienia.